Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri Künye Sitene Ekle Tüm Yazarlar
Esenler’de Renklerin Buluşması
Esenler Belediyesi, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) ve Bab-ı Alem Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından 12.si düzenlenen Uluslararası Öğrenci Buluşması, 65 ülkeden 300 öğrencinin katılımıyla Esenler'de gerçekleşti.
Paylas

Esenler Belediyesi, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) ve Bab-ı Alem Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından 12.si düzenlenen Uluslararası Öğrenci Buluşması, 65 ülkeden 300 öğrencinin katılımıyla Esenler'de gerçekleşti. 

 Dünyanın birçok ülkesinden üniversite eğitimi almak için Türkiye’ye gelen öğrenciler, Esenler Belediyesi, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) ve Bab-ı Alem Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından gerçekleşen 12. Uluslararası Öğrenci Buluşması etkinliklerinde bir araya geldi. "Doğu'dan Batı'ya Adil Bir Dünyaya" sloganıyla Esenler Dörtyol Meydanı'nda gerçekleşen etkinlik, renkli görüntülere sahne oldu.

Asya'dan Avrupa'ya, Balkanlar’dan Kafkasya’ya ve Afrika'ya kadar 65 ülkeden 300 öğrencinin kendi ülkelerini tanıttıkları organizasyonun açılışında, dünyanın renkleri Esenler'de buluştu. 12.si düzenlenen etkinlikte ilk olarak Türkiye'de eğitim gören Mısırlı öğrenci Ahmed Atif'in Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Uluslararası öğrencilerden oluşan mehteran takımının gösterisiyle devam eden programda öğrenciler kendi yöresel danslarını da sergilediler.

 

 

 

 

Esenler Dörtyol Meydanı’nda kurulan çadırlarda öğrenciler, Esenler halkın yoğun ilgisine karşı ülkelerinden getirdikleri kültürel eşyaları, giyecekleri, müzik aletlerini tanıttılar ve yöresel lezzetlerini davetlilere ikram ettiler.

 

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) Başkanı Mehmet Ali Bolat, "Amacımız, uluslararası öğrenci kardeşlerimizi Türkiye'nin gündemine taşımak. Ülkemiz misafirperver, dünyanın dört bir tarafından uluslararası öğrenci kabul eden, okutan çok büyük bir ülke. 150 bin uluslararası öğrenci şu an ülkemizin üniversitelerinde eğitim alıyor. Son 30 yılda 150 bin öğrenci mezun olmuş. 160 ülkede 150 bin Türkiye mezunu öğrenci var" şeklinde konuştu.

 

5 yıldır Türkiye'de yaşayan İstanbul Ticaret Üniversitesi İktisat Mezunu, aynı zamanda Yüksek Lisans öğrencisi Arnavutluklu Latif Zurnacı, kendi bayraklarını Türkiye'de tanıtmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek,"Ülkemizin kültürünü Türkiye halkına yansıtıyor olmaktan çok mutluyuz. Mesela Arnavutluk bayrağı komple kırmızı bu da çok savaştıklarını anlatır. Çift başlıklı kartal da gücü sembolize eder. Bunları insanlara anlatmak bizim için çok önemli" ifadelerini kullandı.

İstanbul Üniversitesi İktisat Yüksek Lisans öğrenci Azerbaycanlı Aysel Hüseyinzade ise "Aslında biz de ev sahibi sayılırız. Kardeş ülkeyiz. Kendimi iki vazifeyi birden yüklenmiş gibi hissediyorum. Kendi kültürümüzü burada 60'tan fazla ülkeye anlattık ve onların kültürlerini tanıdık. Bu bizim için bulunmaz bir fırsat oldu" diye konuştu. 

 


Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
28-04-2019 12:25 - 20287 Okunma
Oy Kullan Sonuçlar
Kim Kimdir
ISTANBUL
 
Destek: Abdullah Gözaydın
Ana Sayfa Hakkımızda Site Haritası
 
Esenlerin Güçlü Sesi - Tüm hakları saklıdır 2014 ®