Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri Künye Sitene Ekle Tüm Yazarlar
Esenler’de ikamet eden Esenler’in gururu Erdoğan Özerdem Akif Belgeselinde Başrolde
İstiklal Marşı’nın yazarı Mehmet Akif Ersoy’un Bayramiç’te geçen çocukluk hikayesi belgesele dönüştürüldü. Bayramiç’te çekilen ‘Akif’ isimli belgeselin galası, İÇDAŞ kongre Merkezi’nde yapıldı.
Paylas

Mehmet Akif Ersoy`un, çocukluk yılları ile hayatından kesitlerin anlatıldığı ‘Akif’ Belgeseli`nin galası İÇDAŞ Kongre Merkezi’nde yapıldı. Çocukluğun bir bölümünün Bayramiç’te geçmesinden dolayı belgesel Bayramiç’te çekildi. Ayrıca, Akif’in doğduğu ve çocukluğunun bir bölümünün geçtiği ev, müzeye dönüştürüldü. Belgeselin yönetmenliğini Nihal Ağırbaş yaparken, ‘Akif’in senaristi ise gazeteci Ömer Erbil oldu. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) İÇDAŞ Kongre Merkezi`nde yapılan galaya, Vali Orhan Tavlı, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uça, AKP Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, AKP Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Çanakkale Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karişit, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, AKP Çanakkale İl Başkanı Gültekin Yıldız, belgesel filminin oyuncuları ile davetliler katıldı. Belgeselde, Mehmet Akif Ersoy’u Erdoğan Özerdem canlandırdı. Ersoy`un, çocukluk yılları ile hayatından kesitlerin anlatıldığı ‘Akif’ belgeseli, ilçedeki Mehmet Akif Ersoy Evi Müzesi`nde, Mehmet Akif Ersoy`un babasının imamlık yaptığı Karşıyaka Camii`nde, Hadımoğlu Konağı Türk Evi Etnografya Müzesi`nde, Bayramiç Belediyesi hizmet binasında ve Ayvacık ilçesi Yeşilyurt köyünde yapıldı. 

Cumhurbaşkanı şiir okudu

Belgeselin en çarpıcı sahnesi, Mehmet Akif’in çok az kişinin katıldığı cenazesiydi. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu sahne için Ersoy’un ‘Resmim İçin’ şiirinden bir dize okudu. Ersoy’un 28 Aralık 1936’da Beyazıt Cami’ndeki cenaze töreni sahnesinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sesinden “Toprakta gezen gölgeme toprak çekilince / Günler şu heyûlâyı da er geç silecektir. Rahmetle anılmak, ebediyet budur amma, sessiz yaşadım, kim beni nereden bilecektir” dizeleri duyuluyor.

“Akif`in çocukluğunu beyaz perdeye yansıtma imkanı bulduk” 

AKP Grup Başkanvekili Turan, belgeselin büyük bölümünün 2017`de restore edilerek müze haline dönüştürülen evde yapıldığını söyledi. AKP Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Turan; “Ana sponsorluğunu İÇDAŞ`ın üstlendiği, Ehl-i Hayal Film tarafından çekilen bu belgesel 45 dakikadan oluşuyor. Çok kısa bir sürede Mehmet Akif`in hayatının bir bölümünü beyaz perdede izliyoruz. Tüm Türkiye`miz için `milli şair` diye ifade ettiğimiz, `Çanakkale destanını yazan kişi` diye gurur duyduğumuz Mehmet Akif Ersoy`un aslında Çanakkale`nin Bayramiç ilçesinde doğup büyüdüğünü, babasının buralarda görev yaptığını, kendi gezdiği köprüyü, suya girdiği deresi, hatıralarıyla beraber bir önemli dönemi burada geçirdiğini öğrendik. Bunu ilgililerle paylaştık. Senarist Ömer Erbil`in kalemiyle, yönetmen Nihal Ağırbaş`ın başarılı çalışmasıyla Akif`in çocukluğunu beyaz perdeye yansıtma imkanı bulduk” dedi. 

“Bu projede yönetmenlik yapmak benim için çok büyük bir sorumluluk” 

Belgeselin yönetmeni Nihal Ağırbaş; “Akif ile ilgili çok fazla film, belgesel yapıldı. Mehmet Akif zaten sürekli anlatılan ve çok önemli bir şahsiyet, tüm dünya tarafından tanınan bir isim. Bu projeye dahil olup bu projenin yönetmenliğini ve yapımcılığını yapmak benim için çok büyük bir sorumluluk” dedi. 

“Mehmet Akif Ersoy gibi önemli şahsiyetlerin unutulmaması, hatırlanması gerekir”

Vali Orhan Tavlı; “Milletlerin hayatında geleceklerine yön veren önemli olaylar, kilometre taşı niteliğinde önemli şahsiyetler vardır. Genç nesillerin iyi yetişmeleri, geleceğe güvenle bakabilmeleri, millet hayatında yeni değerlerin ortaya çıkabilmesi ve milli şuurun ayakta tutulması için bu şahsiyetleri hatırlamak gerekir. Devletimizin ve milletimizin bağımsızlığının sembolü ve Türk milletinin onurlu mücadelesinin yeniden doğuşunun şanlı destanının şairi, yüreği vatan, millet sevgisiyle dolu olan milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy da unutulmaması gereken önemli şahsiyetlerin başında gelir” dedi. 

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
04-09-2019 11:19 - 2038 Okunma
Oy Kullan Sonuçlar
Kim Kimdir
ISTANBUL
 
Destek: Abdullah Gözaydın
Ana Sayfa Hakkımızda Site Haritası
 
Esenlerin Güçlü Sesi - Tüm hakları saklıdır 2014 ®