Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri Künye Sitene Ekle Tüm Yazarlar
Esenler’de Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı törenleri sönük geçti.
Esenler’de Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. İlçe esnafından oluşan Mehteran Takımı’nın eşlik ettiği yürüyüşte, Esenler esnafına Türk Bayrağı dağıtıldı, ‘Yılın Ahisi’ seçildi.
Paylas

Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı, Esenler Belediyesi ve Esenler Birleşik Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından Dörtyol Meydanı’nda düzenlenen etkinlikle kutlandı. Etkinlik; mahalle bakkalı, mahalle kasabı, mahalle manavı ve mahalle berberlerinin de aralarında bulunduğu 25 küçük esnaftan oluşan Mehteran Takımı eşliğindeki yürüyüş ile Davutpaşa Caddesi’nden başladı.

Ahi Mehteran Takımı’nın marşları ile renk kattığı programa; Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Osman Gökçebaş, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanvekili Mesut Şengün, Esenler Birleşik Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şükrü Şahin, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, CHP Esenler İlçe Başkanı Bülent Ütebay, MHPEsenler İlçe Başkanı Suat Yılmaz, Yeniden Refah Partisi Esenler İlçe Başkanı Mahmut Okudan, Esenler Gıda Ve Tarım Müdürü Turgut Şişman, Esenler Nüfus Müdürü Kadem Varol, Esenler Müftüsü Halil Şekerci, , Esenler Birleşik Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan Yardımcısı Soner Karabulut, ESDEF Başkanı Cuma Helvacı, Kırşehirliler Dernek Başkanı Ramazan Doğan, çeşitli esnaf odası başkanları ve Esenler esnafı katıldı. Mehter eşliğinde Esenler esnafına Türk bayrağı dağıtılan yürüyüş, Dörtyol Meydanı’ndaki etkinlik alanında devam etti.

AHİLİK TEŞKİLATLARI ZORUNLU DERS HALİNE GETİRİLMELİ

Ahilik teşkilatlarının önemine vurgu yapan Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Osman Gökçebaş şöyle konuştu: “Esenler Belediyesi olarak her zaman esnafımızla beraber olmaya, işlerini kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Bunları yaparken esnaf kardeşlerimizden de beklenti içindeyiz çünkü bu işler karşılıklı oluyor. Esnafın dayanışması bir şehrin, ilçenin huzurlu ve erdemli şehir olmasında en büyük katkıyı sağlar. Esenler’de yaklaşık 20 bin esnaf kardeşimiz var. Topluma ve komşularına verdikleri mesaj bu şehrin dönüşümüne önemli katkı sağlayacaktır. Ahilik teşkilatları lise ve üniversitelerde okutulması, hatta zorunlu ders haline getirilmesi gereken kurumlardan bir tanesi. Sadece meslek kazandırılması değil meslek sahibi olurken erdemli, iyi huylu bir yandan da iyi bir Müslüman olmayı esnaflara aşılayan ancak bu şartları yerine getirdikten sonra belge alabilen, şed kuşanabilen bir esnaf haline gelmeyi sağlıyor.”

HÜNERLERİNİ SERGİLEDİLER

Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Osman Gökçebaş ve beraberindekiler, kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel mesleklerin geleceğe taşınması için kurulan Ahi Çarşısı’nı ziyaret ettiler. Oymacı, kalaycı, demirci, yorgancı, marangoz esnafı mesleklerinin inceliklerini anlattı ve hünerlerini sergilediler. Etkinlik sonunda vatandaşlara Ahi Lokması ve Ahi Şerbeti ikram ettiler.

“BÜYÜK MARKETLER ÇIKTI, KÜÇÜK MARKETLERİ ÖLDÜRDÜ”

Esenler’de yıllardır esnaflık yaptığını söyleyen Fuat Saka, “Bugün ben çarşı ağalığı yapıyorum. Esnafımızı denetliyoruz. Karşımızda demircimiz, kalaycımız, yorgancımız, berbercimiz hepsi mevcut. Vatandaşlarımız ellerinde olan eski ve bakıma gerekli ürünleri bugüne özel olarak ücretsiz olarak onarımını yapıyoruz. Esenler Belediyesine teşekkür ediyorum. Artık ticaretimiz büyüdükçe esnafımız halkla olan ilişkisini kestiği için biraz ticaretle ilgi alakasını kesmiş. Artık halk nereden ucuz ise oradan alıyor. Eskiden tanıdığından alıyordu. Büyük marketler çıktı, küçük marketleri öldürdü. Biz de ahiliği elimizden geldiğince yaşatmaya çalışıyoruz” dedi.

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
19-09-2019 06:48 - 1204 Okunma
Oy Kullan Sonuçlar
Kim Kimdir
ISTANBUL
 
Destek: Abdullah Gözaydın
Ana Sayfa Hakkımızda Site Haritası
 
Esenlerin Güçlü Sesi - Tüm hakları saklıdır 2014 ®